Zprávy od vody

Vytrvalost - klíč k úspěchu

Zdravím všechny co to mají na Háku. Z důvodu velké pracovní vytíženosti jsem se nedostal delší dobu k tomu, abych se s Vámi podělil o zážitky od vody. Shrnu tady pár vycházek na dravce, které jsem nedávno absolvoval. Dlouhou dobu jsem měl smůlu a nemohl se trefit do štiky a když už se mi to povedlo, tak se mi setřepala. Poté co jsem několikrát opouštěl svá oblíbená místa bez záběru, tak jsem si říkal, že to místo je úplně mrtvé, že tam nic neplave. Nicméně jsem vytrval a stále se vracel a to se mi vyplatilo. Konečně jsem to prolomil! První štika, která se mi podařila chytit měřila 58 cm a chytil jsem jí na nástrahu od značky Rapala Jointed 9 cm ve vzoru štiky. Tuto nástrahu mi ten den atakovala ještě jedna štika podobné velikosti, ale ta mi spadla. O pár dní později jsem vyrazil na další oblíbený úsek Jizery a podařilo se mi ulovit štiku 78 cm, která atakovala twister od značky Relax 13 cm v oranžové barvě. Na tuto nástrahu jsem ještě ten den chytil menší štiku 50 cm, kterou twister také vyprovokoval k záběru. O další tři dny později jsem navštívil místo, které jsem v hlavě trochu odepisoval z důvodu, že se jedná o úsek, který je hodně prochytávaný, ale i přes to mě tam něco táhlo, tak jsem se tam zastavil. Nastražil jsem z poslední úspěšné vycházky oranžový twister a po pár náhozech už jsem vodil krásnou štiku, která měřila 74 cm. Doufám, že tato jízda bude pokračovat, abych se mohl pochlubit nějakým dalším krásným úlovkem. Za tým NA HÁKU Aleš

   

První vycházka roku 2022

V první polovině února jsem vyrazil na první chytačku. Vybral jsem si místní pískovnu a vyrazil, celý natěšený, na pár hodin k vodě.

Jelikož voda byla ještě hodně studená, krmil jsem velice málo, a to pouze jeden prut, k němu jsem přihodil kobrou pár kuliček Mexicano 15mm od Kimotu a to samé dával pod háček, spolu s malou pěnovou kukuřicí, doplněné o PVA punčošku s mixem partiklu od Munch baits a krmítkovou směsí Sensas. Druhý prut jsem nekrmil vůbec a dával pouze plovku banán od Karla Nikla a k tomu PVA punčochu.

K mému překvapení byly ryby celkem aktivní a hned po setmění jsem začal mít záběry, celkem jsem ulovil 2 kapry kolem 7-8 kg a jedeni mi ještě spadl. Poměr záběrů 2 na plovku a 1 na kuličku s kukuřicí.

I na zimní chytání montáže nijak nezjemňuji, stále používám háčky Carprus Centurion velikosti 4 a potahovanou šňůrku, kterou vůbec nestahuji, prostě úplně to samé jako v sezóně, pouze jsem tentokrát zmenšil průměr nástrah, ale to jen pro to, že jsem měl na lov málo času a chtěl chytit alespoň kapříka pánvičkové velikosti.

Brzy se chystám na první delší výpravu, tak snad se něco povede a budu se moct něčím pochubit.

 

Ať to jezdí, Ondra.

Listopadová řeka

Ahoj,

V polovině listopadu jsem vyrazil na poslední delší výpravu loňského roku. Chytal jsem celkem čtyři dny.

První den, v podstatě ihned po zakrmení, najeli do krmného místa cejni slušné velikosti, zpočátku jsem byl rád, ale po několika chycených kusech jsem musel začít selektovat a vyplatilo se. Ještě ten večer jsem vytáhl menšího kapříka.

Druhý den ráno chvilku po nahození dostávám slušný záběr a po souboji dávám do podložky první rybu lehce pod 12 kg. Zabral na pop up banán od Nikla na ronnie rigu. Poté se celý den nic nedělo, ale já i nadále přikrmoval, jelikož na špičkách prutů byla viditelná aktivita menších ryb na krmném místě.

Třetí ráno, v podstatě ve stejnou dobu jako den předtím, mám na pruhu s těžkou koulí na dno ukrutnou jízdu, rybu se mi dobu nedaří zastavit a vím, že mám na drátě něco lepšího. Po dlouhém souboji podebírám šupináče s hmotností přes 15 kg a mám obrovskou radost. Nechal se zlákat na Starbaits Hot Deamon 24mm zalitý totožným dipem, tato kombinace se mi v chladné vodě postarala o mnoho hezkých úlovků.

Na poslední noc jsem se ještě stěhoval, chtěl jsem si omrknout nové místo na další výpady, ale tam už jsem nechytil nic. Celkem se mi podařilo zdolat 3 kapry a spoustu obrovských cejnů.

Všem, co to mají Na Háku, přeji mnoho úspěchů do letošní sezóny.

Ondra

Sumčí invaze na krmném místě

Koncem léta jsem se vydal na své oblíbené místo na řece. Dorazil jsem jako obvykle až večer s tím, že ráno jsem musel do práce.

Na vytipovaná místa jsem nakrmil kilo boilies Kill Krill 20 mm od Nikla a pod háček dal na jeden prut stejnou kouli a na druhý prut pop-up banán také od Nikla.

Po přibližně 2 hodinách dostávám divný záběr, myslel jsem si, že je to cejn, ale po zvednutí prutu jsem ucítil celkem slušný tah, k mému překvapení se u břehu vynořil sumec kolem metru, zabral na kill krill. Toto se opakoval za celý večer 5x, zajímavé bylo, že mi 2 sebrali i tu samostatnou sladkou popku.  Na tomto místě jsem předtím sumce nikdy nechytil a vůbec netuším, co je vedlo k tomu sjet se tam v takovém množství.

Největší sumec měl 115 cm a nejmenší tak kolem 80 cm. Zachytal jsem si parádně, ale příště by se mohl objevit i nějaký slušný kapr.

Používal jsem háčky od Carp’r’us. Na ronnie dávám Predator a na klasické koule Continental snag hook vše ve velikosti 4 a i při této sumčí invazi obstály na výbornou.

V polovině listopadu vyrážím na dolní to Labe, tak držte palce, ať se Na Háku objeví pořádný Labský mohykán.

 

Ať to jezdí Ondra Sedláček

Podzimní lov štik na živou nástrahu

Zdravím všechny, co to s námi mají NA HÁKU.

Rád bych se s vámi podělil o skvělý zážitek, který jsem zažil o svátečním dnu, kdy jsem vyrazil na stojatou vodu na lov štik na živou rybičku.

Jelikož je podzim a u nás na obchodě je obrovský zájem o nástražní rybičky, tak mi to nedalo a musel jsem to zkusit také. Vybavil jsem se lankem s jednoháčkem, kačenou, predátor boosterem, rybkami a hned ráno jsem vyrazil plný očekávání, které se hned po chvíli, co jsem nahodil, začalo vyplňovat. Hned po cca deseti minutách se kačena začala rozjíždět a vzápětí potápět, prostě adrenalin, který na rybách chceš zažít. Po nějaké chvíli jsem se rozhodl seknout ale bohužel. Ucítil jsem ne malou tíhu a z toho usuzuji, že mohlo jít o pěknou štiku. Okamžitě jsem nastražil další rybku a poslal zpět do vody, tentokrát úspěšně. Na břeh jsem vytáhl menší štiku okolo 40 cm. Za chvíli přišla další malá štika a poté dva neproměněné záběry.

Protože místo úplně utichlo, rozhodl jsem se přestěhovat a hlavou mi probíhalo pořekadlo „změna místa, ryba jistá“. ????  A potvrdilo se to hned po tom, co mi zabrala opět menší štika. Po vypuštění přišel opět záběr a na háček se dostavila další krásná štika o délce 71 cm, která mi udělala obrovskou radost. Ryby zkrátka spolupracovaly báječně.  

Už se nemůžu dočkat, až se zase podívám k vodě s nástražními rybkami. Jelikož jsem spíše vláčkař a lov štik na živou byl pro mě premiérou, tak toto považuji opravdu za zážitek.

 

 Za tým NA HÁKU

 Tomáš

Zářijové Labe

Zdravím všechny, co to mají NA HÁKU. Po delší době jsme se s Tomášem vypravili na kapry na řeku Labe a jak se nám dařilo popíšu v řádcích níže.

Začátek výpravy byl poměrně náročný. Přes dvě obsazená místa a nabourání auta se nám podařilo dostat k vodě až navečer. Naštěstí smůla netrvala dlouho a asi po 3h po příjezdu zdoláváme ze člunu první rybu.

Dala nám pořádně zabrat. Vymetla pár vázek, ze kterých se nám jí podařilo vyprostit a po delším zdolávání už pózoval krásný šupináč s váhou lehce přes deset kilo na podložce.

Další dva dny následovalo spoustu záběrů, ze kterých jsme nějaké proměnili a o některé bohužel přišli ve vázkách.

Ke krmení jsme používali boilies Chilli spice 24mm od Karla Nikla, na které nedáme dopustit. Krásně to maká. Já jsem používal jako nástrahu POP UP od Karla Nikla v příchuti Krill Berry a Salmon a Peach. V poslední době chytám hodně na montáž ronnie rig, která je dle mého názoru supr na krátké vycházky. Popky do 18 mm chytají opravdu rychle ale není to moc selektivní, což mě vůbec nevadí, protože mám rád hlavně akci na prutu. Tomáš si v poslední době hodně oblíbil 10mm Fresh Boilies od LK Baits v příchuti med, na tyhle malé kuličky mu to taky pěkně jezdilo.

Ze spousty záběrů se nám nakonec podařilo proměnit osm. Většina ryb se pohybovala v rozmezí od 7 do 10 kg. Na jednu noc se za námi přijel podívat brácha Vláďa, který také za krátkou dobu chytil pěkného lysce.

Už se moc těšíme až se vrátíme na tohle místo, protože pár ryb, o které jsme přišli nám nedávají spát.

Za tým na Háku Aleš

Místní pískovna

Vyrazil jsem na jednu noc podráždit místní kapříky. S sebou jsem si vzal kilo kuliček od Kimot No Respect B-1 průměru 20mm (chilly a švestka) a na druhý prut jsem dával větší pop-upku
od Munch Baits s příchutí Cream Seed, tyto popky jsem si hodně oblíbil, perfektně plavou a
v krabičce máte na výběr ze 3 barev (růžová, žlutá a bíla), tyto plovky jsem dával na ronnie
rig, složený z háčků Carp´r´us Predator velikosti 4 na který dávám kovový vrtáček.
Tentokrát jsem si na první záběr musel celkem dlouho počkat, ale jakmile se setmělo, začal
koncert. Záběrů bylo opravdu hodně, ryby nebyly tak velké, ale pár kaprů přes 70 cm se
povedlo a tak jsem byl spokojený. Více záběrů jsem měl na pop-up umístěný jen kousek od
břehu, ale i na B-1 to jezdilo parádně. Na této pískovně se rybáři snaží nahazovat co nejdál
to jde, ale jak je vidět, není to vždy potřeba a i pod břehem se dají nachytat krásné ryby.
Ať to jezdí, Ondra Sedláček

Probouzející se Jizera

Zdravím všechny co to mají ´´ NA HÁKU´´ po slabším zahájení přívlače na Orlíku jsem se vydal na milovanou řeku Jizeru. Po dvou odpoledních vycházkách, které byly neúspěšné jsem se rozhodl, si trochu přivstat a zkusit štěstí v jinou denní dobu. Vstal jsem brzy ráno, u vody nikdo nebyl a já si krásně zachytal v probouzející se přírodě. První rybu vydráždila nástraha Jig master 8g od značky SpinMad. Byl to menší okounek. Další ryba, která se mi povedla byla štika odhadem 60 cm, která bojovala jako lev. Poté jsem se přesunul a podařilo se mi na tutéž nástrahu ulovit krásného okouna 32 cm. O nástrahu jsem následně přišel, tak jsem to převázal na gumové kopyto od značky Mann´s a půjčil jsem prut synovi, kterého rybařina taky velice baví. Po pár náhozech nástrahu atakovala menší štika, která nám těsně pod nohama nástrahu setřepala. Bohužel už žádný další záběr nepřišel, a tak jsme po krásném dopoledni zavítali zpět k domovu. Za tým na Háku Aleš

Orlík 2021

Zdravím všechny co to mají ´´NA HÁKU´´. Minulý týden jsem se vypravil  se synem Tobikem a kamarádem Hynkem na vodní nádrž Orlík na týdenní výpravu. Tobik si přál chytit co nejvíce druhů ryb, a jak se nám vedlo Vám popíšu níže.

Trefili jsme se zrovna do tření kaprů a velké vlny veder, tak se rybám moc nechtělo, ale i přes to všechno se nám nějaké ty ryby podařilo nachytat.

Nachytali jsme pár menších sumců, štiky, candáta bohužel jen jednoho, krásné okouny, úhoře, tři kapry a dva cejny.

Největší úlovky výpravy byly sumec, odhadem 110 – 120 cm, úhoř 82cm, okoun 35cm.

I přes to, že to moc nebralo jsme si výpravu krásně užili a už teď se těšíme na příští dobrodružství.

Na výpravu jsem si vzal na vyzkoušení nástrahy Bomb Rippa 8 cm a gumové nástrahy Mann´s Q- Paddler, které máme na prodejně.

Obě nástrahy mě velice mile překvapily. Bomb Rippa má krásně jemný ocásek, který pracuje i při velice pomalém tažení. Mann´s Q – Paddler je trošičku tužší guma s jemnějším pohybem ocásku. Tyto nástrahy nás nenechaly ve štychu a udělal se na ně záběr.

Už se nemůžu dočkat až je protáhnu na Jizeře. :)

Štědré Labe

Zdravím všechny, co to mají ´´NA HÁKU´´. V sobotu jsem se vydal na Labe se synem na dvoudenní výpravu, a to co mě čekalo jsem si nepředstavoval ani v tom nejhezčím snu.

Ihned po příjezdu jsem zakrmil asi třemi kily Economic Feed Boilies od Karla Nikla a zbytek z 5 kg balení jsem nasypal do kbelíku a dal předmáčet – toto boilies jsem zkoušel poprvé a dnes už vím, že ani není třeba předmáčet. Boilies má hrubou strukturu a po velmi krátké době krásně pracuje a chová se přesně tak co od krmného boilies očekávám.  

Jako nástrahu jsem používal pop up boilies od značky Karel Nikl a Munch baits s montáží Ronnie Rig.

První záběr přišel asi po 6h lovu a po brutálním souboji jsem zdolal krásného 11 kg lysce. Do konce denní doby lovu už nic nepřišlo, a tak jsem vytáhl pruty a dal si krátký spánek. Nastavil jsem si budíka a hned na 4:00 jsem to tam vyslal zpět.

Pět minut před šestou přichází další záběr, tentokrát od malého šupíka okolo 4kg. Těsně před obědem se rozjíždí brzda navijáku znovu a po krátkém souboji ryba spadla. Hned jsem nahodil prut znovu, a po chvilce jízda. Po krátkém souboji jsem podebral krásně pupkatou malou jikrnačku okolo 7 kg. Ještě jsem ji nestihl ani vyfotit a v tom křičí hlásič na druhém prutu o sto šest.

Po krásném souboji přidávám do podložky další jikrnačku 8,5kg. V průběhu odpoledne jsem udělal ještě dva záběry, ale bohužel o obě ryby jsem přišel.

V pozdním odpoledni se rozjíždí prut znovu a po tvrdém souboji jsem zdolal bojovného lysce o váze rovných 12 kg. Do večera už záběr nepřišel. Ráno jsem to zabalil a plný zážitků odjíždíme domů.

 

Za tým NA HÁKU Aleš