Zprávy od vody

Lov pstruhů v krásné šumavské přírodě

Zdravím všechny rybáře a rybářky co to mají NA HÁKU. Pro letošní sezónu jsme si se synem Tobikem dali za cíl navštívit nové lokality, kde jsme ještě nechytali a také cíleně lovit druhy ryb, které jsme ještě neulovili. Protože oba rádi chytáme pstruhy, tak jsme jako naši první velkou výpravu do neznáma vybrali krásnou Šumavskou přírodu. Konkrétně řeku Vltavu, na které jsme ještě nerybařili. V tomto článku se s Vámi podělím o to, jak se nám dařilo, co jsme si vyzkoušeli za techniky a jak jsme si to celé užili. V toto článku naleznete také krátký video sestřih.

Před tím, než vyrážíme na neznámou lokalitu, tak se snažíme zjistit co nejvíce o podmínkách, ve kterých budeme lovit. Průtoky, broditelnost, obsádka, atd… Abychom věděli, na co se nachystat.

Dopředu si také vytipujeme konkrétní úseky, které chceme navštívit.

Poté co jsme měli všechny důležité informace a věděli, že nás čeká zvýšený průtok upouštěním ÚN Lipno, tak jsme se vybavili jigovými hlavičkami  s gramáží od 1g až do 5g. Velice rád používám jigové hlavičky na háčcích Knápek bez protihrotu. Háčky mají dlouhý, přihnutý hrot tzv. orlí drápek a mě osobně to vyhovuje. Navíc jsou opravdu hodně chytlavé. Nástrahy jsme vzali mix všeho možného, ale největší pozornost jsme věnovali nástrahám od značky Fish UP, se kterými máme velice dobré zkušenosti a to konkrétně tvar Tanta a Yochu. Protože jsou na Vltavě velké ryby, tak jsem si na jednu náhradní cívku dal silnější vlasec o průměru 0,16mm, abych nic nepodcenil.

Jako první jsme vyrazili na úsek Vltavy, který je v režimu chyť a pusť. Vytáhli jsme naše osvědčené zbraně a šli do akce. Záběr na sebe nenechal dlouho čekat a brácha Vláďa, který jel na výpravu s námi už měl na prutu krásného Sivena Amerického. Netrvalo to dlouho a měl dalšího. My s Tobikem zatím nic což mě nenechalo v klidu a vyměnili jsem vlasec z 0,16 na 0,14mm a po chvíli to začalo. Koncert jednoho záběru za druhým. Výměna vlasce jako když zapnula tlačítko ´´ZÁBĚRY´´ a už to jelo. Všichni jsme střídavě chytali jednu rybu za druhou.

Chytali jsme převážně Siveny, pstruhy duhové a sem tam nějakého potočáka.

Další den jsme se vydali na úsek, který se nacházel v krásné přírodě, který byl nedaleko našeho ubytování. Brácha s Tobikem si vzali vláčku a já si dal za cíl zlepšit se v technice lovu na francouzskou nymfu. Začátek byl složitý. Po pár urvaných návazcích o vázky a rozmotávání chuchvalců vlasce jsem si techniku osahal a musím říct, že je to velice úspěšná metoda, ale i přes to mám raději lov na suchou mušku. 😊 Bohužel i přes občasné masivní rojení chrostíků nic nesbíralo.

Ryb jsme nachytali spoustu. Kdybych měl vypíchnout nejúspěšnější nástrahy, tak to byla Fish Up Tanta v hnědé barvě, Yochu v bílé barvě a nástraha od značky Mikado M-Area Long Worm v bílé barvě.

Užili jsme si krásný víkend plný zážitků, navštívili nové lokality a vyzkoušeli si techniky, které jsme ještě nedělali, tak myslím, že cíl splněn na 100%

Tuhle lokalitu určitě ještě navštívíme.

Za tým NA HÁKU

Aleš

 

Zahájení pstruhové sezóny 2023

Zdravím všechny, co to mají „NA HÁKU“. V tomto článku, bych se s Vámi chtěl podělit o své zážitky ze zahájení pstruhové sezóny. Šestnáctý duben je pro každého pstruhaře významný den a spoustu z nás vyráží na pstruhové potoky, říčky, a další vodní plochy zahájit sezónu lovu pstruhů. I my se synem Tobikem jsme u vody nesměli chybět. Vyrazili jsme na první zastávku na krásnou říčku Mohelku, ale protože bylo všude hodně rybářů, tak jsme se po krátkém neúspěšném chytání přemístili na nedaleký menší potok Zábrdka, na kterém nebyl tak velký rybářský tlak. Prošli jsme si svá oblíbená místa a zachytali si naprosto parádně. Naše úlovky čítali desítky potočáků, z čeho jsme měli velikou radost. Povedlo se i pár opravdu pěkných kousků. Zalíbili se jim malé oranžové nástrahy tzv. nymfy. Pár dní po zahájení jsme se vrátili na Mohelku. Prvotní tlak pominul a byla to parádní chytačka. Nachytali jsme spoustu pstruhů duhových, krásné potočáky a povedl se i Siven Americký. Na Mohelce pstruhům zachutnala nástraha Fish up Morio. Byl to takový mazec, že v jednu chvíli to bylo, co nához to ryba na břehu. Naše radost byla obrovská. Vysazených ryb bylo do revíru očividně spoustu. Protože se na oba revíry od zahájení vracíme opakovaně a bohužel co návštěva to méně a méně ryb, tak mi to nedá si tu trochu posteskout nad situací, která je na říčkách měsíc po zahájení. Při poslední návštěvě Mohelky jsme poctivě prošli asi 5 km toku a nachytali ve dvou celkem 8 potočáků z čehož tři ryby mohly být 30cm +. Po duhácích ani památky a po velkých potočácích zrovna tak. Jedinou výhodou je, že z revíru zmizeli s rybou i rybáři. 😊

V hlavě si říkám není to trochu málo? Nasadíme, za měsíc vychytáme a čekáme až se nasadí znovu.

Každý rybář má právo přisvojit si rybu dle řádu, to nikomu nechci brát, taky si občas duháka vezmu. Ale v režimu v jakém je to aktuálně nastavené, končí pstruhová sezóna na vodách této velikosti zhruba v polovině května, protože poté není co chytat. Je škoda, že takto nastaveným modelem trpí rybáři, kteří hledají v rybolovu více než jen způsob obživy.

Nestálo by za to udělat určité úseky chyť a pusť? Nebo zvednout míru a vysazovat menší rybu?

Snížit počet ponechaných ryb na vycházku, nebo třeba rok?

Je to velké téma, o kterém by se dal psát samostatný článek, ale to třeba někdy příště. Jen jedna věta na závěr. Zamyslete se nad tím, než si ponecháte potočáka, že tohle je možná ryba, která založí novou generaci divokých ryb v našich potocích, na rozdíl od pstruha duhového, který je nepůvodním druhem a tuto možnost u nás ve většině případů nemá.

Těším se na další zážitky od vody, o které se s Vámi rád podělím.

Za tým NA HÁKU Petrův Zdrav Aleš

Kapr 14,5kg na method feeder !!!

Zdravím všechny a zvláště ty, co to s námi mají na háku!

Konečně je to pravé jaro a já mám o čem psát, jelikož se mi podařilo vyrazit na první krátkou výpravu na svazovou vodu.

Výprava byla cílená na lov kapra a můžu vám říct, že jsem nechtěl nic podcenit, jelikož se k vodě už nedostanu tak často, jak bych si přál, však to znáte! Práce, rodina a tak dále. Zkrátka delší výprava je už spíše sváteční.

Jeden prut jsem ustrojil na lov s boiliesem  a druhý prut na metodu method feeder.

Kaprový prut jsem doopravdy poladil. Pomocí markeru jsem oťukal dno, změřil hloubku a označil lovné místo, na které jsem zároveň krmil s pomocí spombovací rakety, kterou jsem zaklipoval, takže vše se dostalo tam kam mělo. Na montáž jsem nastražil boilies o velikosti 24, které bylo i krásně naboosterované. S přípravou tohoto fleku jsem byl maximálně spokojený a měl jsem z toho opravdu skvělý pocit.

Jako druhý prut jsem zvolil feeder, který jsem ustrojil na lov metodou method.

Feeder jsem si poslední dva roky opravdu oblíbil, a to co jsem zažil na této výpravě, mě jen utvrdilo v tom, že feeder na mých výpravách nesmí chybět.

Popíšu Vám, co jsem zvolil pro taktiku na lov method feeder.

Montáž se skládala z methodfeederového krmítka značky Korum, z něhož vedl krátký návazec do šesti centimetrů ze šňůrky delphin 15lb 6k s háčkem o velikosti 8. Háček byl doplněný o nástrahový osten, který jsem několikrát vystřídal i za gumičku na nástrahy, ke které potřebuješ roztahovací kleštičky. Tyto dva návazce jsou ideální na nastražení různých druhů dumbells nebo wafters nástrah, peletek a pop up…

Do krmítka jsem předmočil methodové peletky od značky Sensas a nástrahu od značky Stég Upters, kterou jsem občas prostřídal wafters nástrahou od značky Chytil. Vše sem ještě podtrhl Feederbait boosterem.

Oba dva pruty byly na místě a já si užíval klid a krásnou přírodu.

Dopoledne se přihlásilo jen pár cejnů, po poledni se ale situace začala postupně měnit, protože přišel první záběr od kapra, a to na feederový prut, začal krásný souboj s cca 60 cm šupinatým kapříkem a kdo chytá feeder ví, že i menší kapr je s tímto prutem opravdu zábavná zdolávačka.

Kaprový prut mě stále nechával klidným, protože záběry zkrátka žádné nepřišly, a to ani na ronnie rig s pop up boilies. Za to ale Feeder se začal zase činit, špička feederu indikovala záběr. Měl jsem radost, a to jsem ještě nevěděl, co přijde. Ujal jsem se prutu a nedaroval rybě ani cm, jelikož si to chtěla namířit přímo do větví. Hned jsem cítil, že tohle bude něco. Podotýkám, že na feeder jsem letos zvolil vlasec o průměru 0,22mm, celá zdolávačka byla opravdový adrenalin a trvalo to bez mála půl hodiny, než jsem rybu unavil a navedl do podběráku. Zkrátka tohle bylo to, co chceš na rybách zažívat.

Kapr lysec měřil krásných 89 cm a vážil 14,5 kg, prostě parádní zážitek, na který nezapomenu.

Kapr o této velikosti, chycený na svazové vodě a na feeder?! Pro mě splněný sen! Samozřejmě, že při mně stálo hodně štěstí, protože ve vodě bylo ne málo překážek a vázek. Takže díky svatý Petře! Ryba byla ošetřena, jelikož měla viditelně starší zranění a samozřejmě vrácena vodě.

Kaprový prut zůstal až do konce lovu úplně hluchý, ale feeder se znovu přihlásil, tentokrát s menším šupíkem, který ale opět skvěle bojoval.

Abych vše shrnul, na břeh se dostali tři kapři a nějací ti cejni. Musím říct, že metoda method feeder je pro mě od teď srdcová záležitost, kterou jsem si zkrátka zamiloval, a kterou můžu doporučit všem kdo mají rádi u vody akci.

Všem Vám přeji plno podobných zážitků a u vody hodně zdaru!

Loučím se a doufám, že zase brzy budu mít dát o čem vědět.

 Tak Petrův Zdar!

 Tomáš

              

Vytrvalost - klíč k úspěchu

Zdravím všechny co to mají na Háku. Z důvodu velké pracovní vytíženosti jsem se nedostal delší dobu k tomu, abych se s Vámi podělil o zážitky od vody. Shrnu tady pár vycházek na dravce, které jsem nedávno absolvoval. Dlouhou dobu jsem měl smůlu a nemohl se trefit do štiky a když už se mi to povedlo, tak se mi setřepala. Poté co jsem několikrát opouštěl svá oblíbená místa bez záběru, tak jsem si říkal, že to místo je úplně mrtvé, že tam nic neplave. Nicméně jsem vytrval a stále se vracel a to se mi vyplatilo. Konečně jsem to prolomil! První štika, která se mi podařila chytit měřila 58 cm a chytil jsem jí na nástrahu od značky Rapala Jointed 9 cm ve vzoru štiky. Tuto nástrahu mi ten den atakovala ještě jedna štika podobné velikosti, ale ta mi spadla. O pár dní později jsem vyrazil na další oblíbený úsek Jizery a podařilo se mi ulovit štiku 78 cm, která atakovala twister od značky Relax 13 cm v oranžové barvě. Na tuto nástrahu jsem ještě ten den chytil menší štiku 50 cm, kterou twister také vyprovokoval k záběru. O další tři dny později jsem navštívil místo, které jsem v hlavě trochu odepisoval z důvodu, že se jedná o úsek, který je hodně prochytávaný, ale i přes to mě tam něco táhlo, tak jsem se tam zastavil. Nastražil jsem z poslední úspěšné vycházky oranžový twister a po pár náhozech už jsem vodil krásnou štiku, která měřila 74 cm. Doufám, že tato jízda bude pokračovat, abych se mohl pochlubit nějakým dalším krásným úlovkem. Za tým NA HÁKU Aleš

   

První vycházka roku 2022

V první polovině února jsem vyrazil na první chytačku. Vybral jsem si místní pískovnu a vyrazil, celý natěšený, na pár hodin k vodě.

Jelikož voda byla ještě hodně studená, krmil jsem velice málo, a to pouze jeden prut, k němu jsem přihodil kobrou pár kuliček Mexicano 15mm od Kimotu a to samé dával pod háček, spolu s malou pěnovou kukuřicí, doplněné o PVA punčošku s mixem partiklu od Munch baits a krmítkovou směsí Sensas. Druhý prut jsem nekrmil vůbec a dával pouze plovku banán od Karla Nikla a k tomu PVA punčochu.

K mému překvapení byly ryby celkem aktivní a hned po setmění jsem začal mít záběry, celkem jsem ulovil 2 kapry kolem 7-8 kg a jedeni mi ještě spadl. Poměr záběrů 2 na plovku a 1 na kuličku s kukuřicí.

I na zimní chytání montáže nijak nezjemňuji, stále používám háčky Carprus Centurion velikosti 4 a potahovanou šňůrku, kterou vůbec nestahuji, prostě úplně to samé jako v sezóně, pouze jsem tentokrát zmenšil průměr nástrah, ale to jen pro to, že jsem měl na lov málo času a chtěl chytit alespoň kapříka pánvičkové velikosti.

Brzy se chystám na první delší výpravu, tak snad se něco povede a budu se moct něčím pochubit.

 

Ať to jezdí, Ondra.

Listopadová řeka

Ahoj,

V polovině listopadu jsem vyrazil na poslední delší výpravu loňského roku. Chytal jsem celkem čtyři dny.

První den, v podstatě ihned po zakrmení, najeli do krmného místa cejni slušné velikosti, zpočátku jsem byl rád, ale po několika chycených kusech jsem musel začít selektovat a vyplatilo se. Ještě ten večer jsem vytáhl menšího kapříka.

Druhý den ráno chvilku po nahození dostávám slušný záběr a po souboji dávám do podložky první rybu lehce pod 12 kg. Zabral na pop up banán od Nikla na ronnie rigu. Poté se celý den nic nedělo, ale já i nadále přikrmoval, jelikož na špičkách prutů byla viditelná aktivita menších ryb na krmném místě.

Třetí ráno, v podstatě ve stejnou dobu jako den předtím, mám na pruhu s těžkou koulí na dno ukrutnou jízdu, rybu se mi dobu nedaří zastavit a vím, že mám na drátě něco lepšího. Po dlouhém souboji podebírám šupináče s hmotností přes 15 kg a mám obrovskou radost. Nechal se zlákat na Starbaits Hot Deamon 24mm zalitý totožným dipem, tato kombinace se mi v chladné vodě postarala o mnoho hezkých úlovků.

Na poslední noc jsem se ještě stěhoval, chtěl jsem si omrknout nové místo na další výpady, ale tam už jsem nechytil nic. Celkem se mi podařilo zdolat 3 kapry a spoustu obrovských cejnů.

Všem, co to mají Na Háku, přeji mnoho úspěchů do letošní sezóny.

Ondra

Sumčí invaze na krmném místě

Koncem léta jsem se vydal na své oblíbené místo na řece. Dorazil jsem jako obvykle až večer s tím, že ráno jsem musel do práce.

Na vytipovaná místa jsem nakrmil kilo boilies Kill Krill 20 mm od Nikla a pod háček dal na jeden prut stejnou kouli a na druhý prut pop-up banán také od Nikla.

Po přibližně 2 hodinách dostávám divný záběr, myslel jsem si, že je to cejn, ale po zvednutí prutu jsem ucítil celkem slušný tah, k mému překvapení se u břehu vynořil sumec kolem metru, zabral na kill krill. Toto se opakoval za celý večer 5x, zajímavé bylo, že mi 2 sebrali i tu samostatnou sladkou popku.  Na tomto místě jsem předtím sumce nikdy nechytil a vůbec netuším, co je vedlo k tomu sjet se tam v takovém množství.

Největší sumec měl 115 cm a nejmenší tak kolem 80 cm. Zachytal jsem si parádně, ale příště by se mohl objevit i nějaký slušný kapr.

Používal jsem háčky od Carp’r’us. Na ronnie dávám Predator a na klasické koule Continental snag hook vše ve velikosti 4 a i při této sumčí invazi obstály na výbornou.

V polovině listopadu vyrážím na dolní to Labe, tak držte palce, ať se Na Háku objeví pořádný Labský mohykán.

 

Ať to jezdí Ondra Sedláček

Podzimní lov štik na živou nástrahu

Zdravím všechny, co to s námi mají NA HÁKU.

Rád bych se s vámi podělil o skvělý zážitek, který jsem zažil o svátečním dnu, kdy jsem vyrazil na stojatou vodu na lov štik na živou rybičku.

Jelikož je podzim a u nás na obchodě je obrovský zájem o nástražní rybičky, tak mi to nedalo a musel jsem to zkusit také. Vybavil jsem se lankem s jednoháčkem, kačenou, predátor boosterem, rybkami a hned ráno jsem vyrazil plný očekávání, které se hned po chvíli, co jsem nahodil, začalo vyplňovat. Hned po cca deseti minutách se kačena začala rozjíždět a vzápětí potápět, prostě adrenalin, který na rybách chceš zažít. Po nějaké chvíli jsem se rozhodl seknout ale bohužel. Ucítil jsem ne malou tíhu a z toho usuzuji, že mohlo jít o pěknou štiku. Okamžitě jsem nastražil další rybku a poslal zpět do vody, tentokrát úspěšně. Na břeh jsem vytáhl menší štiku okolo 40 cm. Za chvíli přišla další malá štika a poté dva neproměněné záběry.

Protože místo úplně utichlo, rozhodl jsem se přestěhovat a hlavou mi probíhalo pořekadlo „změna místa, ryba jistá“. ????  A potvrdilo se to hned po tom, co mi zabrala opět menší štika. Po vypuštění přišel opět záběr a na háček se dostavila další krásná štika o délce 71 cm, která mi udělala obrovskou radost. Ryby zkrátka spolupracovaly báječně.  

Už se nemůžu dočkat, až se zase podívám k vodě s nástražními rybkami. Jelikož jsem spíše vláčkař a lov štik na živou byl pro mě premiérou, tak toto považuji opravdu za zážitek.

 

 Za tým NA HÁKU

 Tomáš

Zářijové Labe

Zdravím všechny, co to mají NA HÁKU. Po delší době jsme se s Tomášem vypravili na kapry na řeku Labe a jak se nám dařilo popíšu v řádcích níže.

Začátek výpravy byl poměrně náročný. Přes dvě obsazená místa a nabourání auta se nám podařilo dostat k vodě až navečer. Naštěstí smůla netrvala dlouho a asi po 3h po příjezdu zdoláváme ze člunu první rybu.

Dala nám pořádně zabrat. Vymetla pár vázek, ze kterých se nám jí podařilo vyprostit a po delším zdolávání už pózoval krásný šupináč s váhou lehce přes deset kilo na podložce.

Další dva dny následovalo spoustu záběrů, ze kterých jsme nějaké proměnili a o některé bohužel přišli ve vázkách.

Ke krmení jsme používali boilies Chilli spice 24mm od Karla Nikla, na které nedáme dopustit. Krásně to maká. Já jsem používal jako nástrahu POP UP od Karla Nikla v příchuti Krill Berry a Salmon a Peach. V poslední době chytám hodně na montáž ronnie rig, která je dle mého názoru supr na krátké vycházky. Popky do 18 mm chytají opravdu rychle ale není to moc selektivní, což mě vůbec nevadí, protože mám rád hlavně akci na prutu. Tomáš si v poslední době hodně oblíbil 10mm Fresh Boilies od LK Baits v příchuti med, na tyhle malé kuličky mu to taky pěkně jezdilo.

Ze spousty záběrů se nám nakonec podařilo proměnit osm. Většina ryb se pohybovala v rozmezí od 7 do 10 kg. Na jednu noc se za námi přijel podívat brácha Vláďa, který také za krátkou dobu chytil pěkného lysce.

Už se moc těšíme až se vrátíme na tohle místo, protože pár ryb, o které jsme přišli nám nedávají spát.

Za tým na Háku Aleš

Místní pískovna

Vyrazil jsem na jednu noc podráždit místní kapříky. S sebou jsem si vzal kilo kuliček od Kimot No Respect B-1 průměru 20mm (chilly a švestka) a na druhý prut jsem dával větší pop-upku
od Munch Baits s příchutí Cream Seed, tyto popky jsem si hodně oblíbil, perfektně plavou a
v krabičce máte na výběr ze 3 barev (růžová, žlutá a bíla), tyto plovky jsem dával na ronnie
rig, složený z háčků Carp´r´us Predator velikosti 4 na který dávám kovový vrtáček.
Tentokrát jsem si na první záběr musel celkem dlouho počkat, ale jakmile se setmělo, začal
koncert. Záběrů bylo opravdu hodně, ryby nebyly tak velké, ale pár kaprů přes 70 cm se
povedlo a tak jsem byl spokojený. Více záběrů jsem měl na pop-up umístěný jen kousek od
břehu, ale i na B-1 to jezdilo parádně. Na této pískovně se rybáři snaží nahazovat co nejdál
to jde, ale jak je vidět, není to vždy potřeba a i pod břehem se dají nachytat krásné ryby.
Ať to jezdí, Ondra Sedláček