Zahájení pstruhové sezóny 2023

Zdravím všechny, co to mají „NA HÁKU“. V tomto článku, bych se s Vámi chtěl podělit o své zážitky ze zahájení pstruhové sezóny. Šestnáctý duben je pro každého pstruhaře významný den a spoustu z nás vyráží na pstruhové potoky, říčky, a další vodní plochy zahájit sezónu lovu pstruhů. I my se synem Tobikem jsme u vody nesměli chybět. Vyrazili jsme na první zastávku na krásnou říčku Mohelku, ale protože bylo všude hodně rybářů, tak jsme se po krátkém neúspěšném chytání přemístili na nedaleký menší potok Zábrdka, na kterém nebyl tak velký rybářský tlak. Prošli jsme si svá oblíbená místa a zachytali si naprosto parádně. Naše úlovky čítali desítky potočáků, z čeho jsme měli velikou radost. Povedlo se i pár opravdu pěkných kousků. Zalíbili se jim malé oranžové nástrahy tzv. nymfy. Pár dní po zahájení jsme se vrátili na Mohelku. Prvotní tlak pominul a byla to parádní chytačka. Nachytali jsme spoustu pstruhů duhových, krásné potočáky a povedl se i Siven Americký. Na Mohelce pstruhům zachutnala nástraha Fish up Morio. Byl to takový mazec, že v jednu chvíli to bylo, co nához to ryba na břehu. Naše radost byla obrovská. Vysazených ryb bylo do revíru očividně spoustu. Protože se na oba revíry od zahájení vracíme opakovaně a bohužel co návštěva to méně a méně ryb, tak mi to nedá si tu trochu posteskout nad situací, která je na říčkách měsíc po zahájení. Při poslední návštěvě Mohelky jsme poctivě prošli asi 5 km toku a nachytali ve dvou celkem 8 potočáků z čehož tři ryby mohly být 30cm +. Po duhácích ani památky a po velkých potočácích zrovna tak. Jedinou výhodou je, že z revíru zmizeli s rybou i rybáři. 😊

V hlavě si říkám není to trochu málo? Nasadíme, za měsíc vychytáme a čekáme až se nasadí znovu.

Každý rybář má právo přisvojit si rybu dle řádu, to nikomu nechci brát, taky si občas duháka vezmu. Ale v režimu v jakém je to aktuálně nastavené, končí pstruhová sezóna na vodách této velikosti zhruba v polovině května, protože poté není co chytat. Je škoda, že takto nastaveným modelem trpí rybáři, kteří hledají v rybolovu více než jen způsob obživy.

Nestálo by za to udělat určité úseky chyť a pusť? Nebo zvednout míru a vysazovat menší rybu?

Snížit počet ponechaných ryb na vycházku, nebo třeba rok?

Je to velké téma, o kterém by se dal psát samostatný článek, ale to třeba někdy příště. Jen jedna věta na závěr. Zamyslete se nad tím, než si ponecháte potočáka, že tohle je možná ryba, která založí novou generaci divokých ryb v našich potocích, na rozdíl od pstruha duhového, který je nepůvodním druhem a tuto možnost u nás ve většině případů nemá.

Těším se na další zážitky od vody, o které se s Vámi rád podělím.

Za tým NA HÁKU Petrův Zdrav Aleš